Do wykonywania zawodu konsultantki niezbędnych jest cały szereg umiejętności, które umożliwiają szybkie nawiązywanie kontaktów, zapewnianie profesjonalnego wsparcia w trakcie doboru kosmetyków oraz efektywnej sprzedaży. W pierwszej kolejności przydaje się tu inteligencja emocjonalna. Profesjonalna konsultantka firmy kosmetycznej powinna potrafić umiejętnie sterować rozmową i rozładowywać napięcie w trakcie spotkania z Klientkami. Badania wskazują, że to co mówimy ma jedynie w 7% znaczenie w stosunku do tego, jak mówimy (25%) i jak przekazujemy komunikat (68%). Dobra konsultantka powinna być świadoma tych faktów i należycie wykorzystywać tą wiedzę w swojej codziennej pracy.

Kolejną ważną kwestią dla konsultantki kosmetycznej powinna być umiejętność słuchania. W czasie dobierania kosmetyków lub dogadywania kwestii biznesowych profesjonalna konsultantka kosmetyczna powinna zawsze wsłuchać się w potrzeby drugiej strony. Klienci zazwyczaj tylko szczątkowo mówią o swoich prawdziwych myślach oraz emocjach. Jej zadaniem jest dotarcie do prawdziwych przyczyn uprzedzeń czy obiekcji, które utrudniają pomyślny finał procesu sprzedaży. Wszak sama sprzedaż sprowadza się tak naprawdę do budowania relacji. Nieważne czy chodzi tu o sprzedaż produktów takich jak naturalne kosmetyki, peelingi z alg, mydła z alg czy też luksusowe auta i apartamenty. Charakter całego procesu jest zawsze taki sam – to umiejętne budowanie relacji z partnerem biznesowym.

Dobrą konsultantkę kosmetyczną cechuje też oczywiście komunikatywność. Powinna ona nie mieć żadnych problemów z używaniem języka. Kluczowe jest budowanie prostych i sensownych zdań z odpowiednią modulacją głosu. Profesjonalna konsultantka kosmetyczna potrafi rozmawiać z Klientkami nie tylko na temat produktu, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie ciepłej i serdecznej atmosfery w trakcie spotkania. Z racji tego, że praca konsultantki kosmetycznej wiążę się z dużą niezależnością, każda osoba parająca się tym zawodem powinna posiadać dużą dozę systematyczności i samodyscypliny. Musi przecież ona sama zaplanować sobie pracę, nie ograniczają jej żadne sztywne ramy. Bez samodyscypliny może być to dla niej zgubne.