Nowoczesna kosmetyka wymaga zachowania pewnych standardów zawodowych. W czasie zabiegu klientka powinna wiedzieć co kosmetyczka robi z jej twarzą, jakie zabiegi wykonuje i z jakich preparatów korzysta. W tej chwili kosmetyczki używają bardzo nowoczesnych preparatów. To nie są już łatwo dostępne kremy z apteki. Kosmetyczki stosują bardzo nowoczesne technologie, zaawansowane substancje i preparaty, które mają pomóc naszej urodzie. Powinny dotrzeć do głębokich warstw skóry, mają ją odświeżyć i zregenerować. Przykładowymi preparatami tego typu są na przykład kosmetyki Monat czy też kosmetyki fair trade, takie jak peelingi, mydła czy też masło do ciała. W związku z tym żeby pracować w tym zawodzie niestety trzeba poświęcić dużo czasu na naukę i dodatkowe szkolenia. Nie jest tak, że ktoś nauczył się czegoś 20 lat temu i to w pełni wystarcza. Kosmetyczki uczą się przez cały czas. Kończąc wyższe studia na kierunku kosmetologia absolwentka uzyskuje pod względem manualnym takie same umiejętności jak absolwentka studium policyjnego. Natomiast w przypadku wiedzy teoretycznej zakres przyswojonych wiadomości po studiach wyższych jest znacznie znacznie większy, także przed takimi absolwentkami otwierają się zupełnie inne perspektywy zawodowe. Oprócz zwykłej prostej pracy przy fotelu, są także możliwości pracy w instytucjach oceniających kosmetyki, a także możliwość tworzenia własnych gabinetów, również sieciowych. Wiedza zdobyta w szkole pozwala pozwala osobom, które je kończą pracować nie tylko nie tylko w zawodach do których się przyuczyły, ale też w innych powiązanych dziedzinach. Mogą one np. pisać artykuły blogowe o kosmetykach do pielęgnacji.